Historia kamienicy

 

Historia kamienicy sięga XIV w. Już wtedy na odcinku pomiędzy Placem Po Farze, a Bramą Grodzką znajdowała się działka nr 72/3. Budynek był najprawdopodobniej drewniany i ulokowany w innym miejscu posesji niż obecnie.

 

Drugi etap tworzenia kamienicy wiązać prawdopodobnie można z domem murowanym Anny Gottardowej (najstarsza wzmianka o obiekcie pochodzi z 1584 roku). Budynek przyjął wtedy układ przestrzenny identyczny z dzisiejszym.

 

W XVII–XVIII w. obiekt popada w ruinę i staje się stopniowo pustym placem z rumowiskiem gruzu. W 1776 roku parcela z rumowiskiem gruzu przechodzi na rzecz miasta.

 

Po roku 1785 rozpoczęła się odbudowa kamienicy. Została rozbudowana o III trakt (jednopiętrowa od ulicy, dwupiętrową od podwórza) w kształcie zbliżonym do dzisiejszego. Ostatecznie
budowa zakończyła się w I połowie XX stulecia. Odbudowana
kamienica różni się od pierwowzoru gabarytami i wystrojem,
ale zachowała pierwotny układ wnętrz.

 

 

Można wydzielić 6 faz rozwoju posesji:
 

Faza I – XIV-XV wiek. Być może budowa drewniana lokowana w dowolnym miejscu posesji (niekoniecznie w linii obecnej ulicy Grodzkiej).

 

Faza  II – XV-XVI wiek. Frontową część parceli zajmuje jednotraktowy dom drewniano-murowany w całości podpiwniczony.

 

Faza III – 1584-1647. Zmiana głębokości i gabarytu zabudowy z parterowej na piętrową. Kamienica uzyskuje II trakt mieszczący klatkę schodową z wejściem na piętro i do piwnicy. Układ przestrzenny tej części budynku jest identyczny z dzisiejszym (tzw. Nowożytny dom mieszczański).

 

Faza IV – 1642-1785. Obiekt popada w ruinę, stając się stopniowo pustym placem fundum vacuum Bielewiczowskie. W 1776 roku parcela z rumowiskiem gruzu przechodzi na rzecz miasta.

 

Faza V – koniec XVIII-XIX wiek. Po 1785 roku odbudowa kamienicy i prawdopodobnie rozbudowa o III trakt (jednopiętrowa od ulicy, dwupiętrową od podwórza) w kształcie zbliżonym do dzisiejszego.

 

Faza VI – XX wiek. Ostateczne zamknięcie dzisiejszej formy budynku (w I połowie stulecia nadbudowa II piętra części frontowej).

 

Kontakt
Browar Restauracja Grodzka 15

ul. Grodzka 15
20-112 Lublin


81-534-55-15
e-mail: restauracja@grodzka15.pl

Formularz kontaktowy

Wyświetl większą mapę
zamknij
Godziny otwarcia
poniedziałek - czwartek:12:00 - 24:00
piątek - sobota: 12:00 - 1:00
niedziela: 12.00 - 24.00
zamknij
Rezerwacja miejsc

Znajdź interesujące Cię miejsce
i zadzwoń do nas: +48 725 150 150

Poziom +2

Sala bankietowa
Poziom +1

Restauracja
Poziom 0

Galeria
Patio
Taras
Poziom -1

Sala kamienna
Warzelnia
Poziom -2

Leżakownia

zamknij